Биткойн вече не си струва да се добива 

02 май 2025 10:21   1229 прочита


 
 
Моментът, от който много крипто ентусиасти се страхуваха, най-накрая настъпи – добивът на биткойн вече не е печеливш. 

Добивът е процес, при който компютри, често с високомощни графични процесори, потвърждават транзакции в блокчейн мрежата чрез механизма „доказателство за работа“. В замяна, миньорите получават определено количество биткойни, пропорционално на инвестираната изчислителна мощност. 

Този модел е печеливш от появата на биткойн през 2009 г., тъй като стойността на биткойн е била по-висока от цената на електроенергията, необходима за добив. Но със систематичното намаляване на броя на новите биткойни, влизащи в обращение – ограничен до максимум 21 милиона – и с нарастващата конкуренция, икономическото изчисление става все по-нерентабилно. 

Добивът на биткойн вече е по-скъп от пазарната му стойност 
Въпреки че един биткойн в момента се продава за около 94 000 долара, последните оценки на портала Gizmodo показват, че цената за получаването му за малки миньори надхвърля 137 000 долара. Дори при големи минни системи с оптимизирана инфраструктура, цената е около 82 000 долара, което означава, че маржовете са минимални и постоянно намаляват. 

За сравнение, през септември 2024 г. добивът на един биткойн е струвал около 56 000 долара. За по-малко от година разходите почти се удвоиха, което потвърждава ускоряващия се срив на рентабилността. 

Криптовалута за всеки? Не съвсем. 
Биткойнът някога беше възхваляван като децентрализирана алтернатива на банковата система, но днес е силно концентриран в ръцете на малък брой собственици. 

Според наличните данни, 8% от дигиталните портфейли държат над 98% от всички биткойни, докато само 1% от потребителите контролират повече от 90% от общото предлагане. Идеалът за равно разпределение е заменен от реалността – крипто екосистема, която наподобява традиционните финанси, но с още по-малко регулации. 

Технически, Биткойн се поддържа от децентрализирана мрежа, но на практика ключовите решения са концентрирани сред разработчици, големи миньори и институционални инвеститори – група, чието влияние произтича от достъпа до капитал и технологична инфраструктура. 

Енергиен гигант, който облагодетелства най-богатите 
Комбинацията от огромно потребление на енергия, високи разходи за добив и изключителна концентрация на собственост е превърнала биткойн – както посочват авторите на анализа – в енергийно неефективен инструмент, който облагодетелства предимно най-богатите. 

Замислен като демократичен финансов инструмент, Биткойн днес функционира като поредния спекулативен механизъм, при който най-мощните печелят, а всички останали плащат сметките за ток. 


Още от: Любопитно

Принтирай статия
0 коментара


Вашият коментар

ВАЖНО! Правила за публикуване на коментар
Име
Коментар